Co je kolagen?

Jedním z hlavních stavebních prvků kůže je právě kolagen. Skupina kolagenů obsahuje přibližně 28 různých proteinů, které představují 30 % celkového objemu proteinů v lidském těle. Společný charakteristický stavební rys kolagenů je přítomnost tří polypeptidových řetězců nazývaných α-řetězce, které tvoří trojitou šroubovici .

JEDINEČNÉ FYZICKÉ VLASTNOSTI KOLAGENOVÝCH VLÁKEN PROPŮJČUJÍ KŮŽI STRUKTURÁLNÍ CELISTVOST A CELOU DERMIS PROPLÉTAJÍ SOUDRŽNOU HUSTOU SÍTÍ

Hlavní funkcí této sítě je sloužit jako stavební opora pro epidermis. Kolagen a elastin kromě toho tvoří mimobuněčnou matrici, která dodává kůži strukturu, pružnost a pevnost .

Kolagen je lékařskou a vědeckou obcí uznáván pro to, že poskytuje stavební oporu většině tkání v těle a obzvláště hojně se vyskytuje ve vazivových tkáních. Normální tvorba kolagenu je také nezbytnou podmínkou pro strukturu mnoha jiných tkání včetně kostí, chrupavek, dásní, šlach a krevních cév.

Kolagen v kůži je tvořen převážně fibroblasty. Ty představují buňky vazivových tkání v dermis, které jsou odpovědné nejenom za tvorbu a organizaci kolagenové matrice, ale i za zásobování kůže elastinem a kyselinou hyaluronovou.

Kolagen  jako přirozená součást pokožky.Typy   pleti  se rozlišují dle struktury kožní  vrstvy  dále  dědičnosti  a celkovou péčí o pokožku.Pokožka reaguje dle své  struktury  a  genetické  dispozice.

Jedním  důležitým  prvkem našeho těla je Kolagen  .

Věděli jste ? Kolagen  tvoří   75% mladistvě a zdravě vypadající pokožky.Hladina kolagenu v kůži se každoročně snižuje .Pokožka ztrácí svou podpůrnou strukturu, pružnost a začne ochabovat.Objevují se jemné vrásky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *